Woliera dla papug

Woliera dla papug to pomieszczenie specjalnie stworzone dla tych ptaków, by mogły spokojnie w nim przebywać i żyć. W odróżnieniu od zwykłych klatek różnią się rozmiarem. Klatki mają to do siebie, że są przeznaczone do użytku domowego, gdzie można cieszyć się obecnością zwierzaka. Jednak czy taka papuga jest z tego zadowolona? Raczej nie. Ptaki mają to do siebie, że ich naturalnym środowiskiem jest otwarta przestrzeń, gdzie mogą bez problemu się poruszać, rozmnażać  i znajdywać pokarm.

Woliera jest miejscem przeznaczonym dla hodowców, bądź instytucji które np. przetrzymują ptaki na wystawy i jest nim między innymi zoo. Tam przestrzeń musi być ograniczona do tego stopnia by papugi mogły bez problemu rozprostować skrzydła, wzlecieć i wylądować. Takie pomieszczenie ma na ogół powierzchnie kilkudziesięciu metrów kw. i pozostaję pod opieką opiekuna , który zna dobrze  zachowanie, zwyczaje zwierząt i potrafi im zapewnić komfort.

Woliery budowane są na specjalne zamówienie , a ich koszt wykonania wcale nie jest mały. Ale jeśli już decydujemy się ograniczyć wolność tym pięknym ptaków, trzeba to zrobić w przyzwoity sposób i umożliwić im długie w miarę szczęśliwe życie. Należy przy tym pamiętać, że zamknięte zwierzę w niewoli samo sobie nie poradzi. Trzeba zapewniać mu regularnie pożywienie, poić i sprzątać po nim. Cały ten proces jest nadzorowany przez specjalne organizacje, które są powołane do ochrony zwierząt, a nasze zaniedbywania będą surowo ukarane, gdyż papugi są pod ochroną. Niestety trzeba liczyć się z obowiązkami i nie poleca budowy tego typu pomieszczeń tylko dla zabawy. Wolność jest nadrzędna sprawą i tak samo jak człowiek, tak i ptak ma do tego prawo.