Stacje ładowania samochodów elektrycznych

Źródło: https://evchargeplus.pl/

Czym charakteryzuje się szybka stacja do ładowania samochodów elektrycznych, jaka jest jej cena i kto oferuje sprzedaż takich urządzeń?

Szybka stacja do ładowania samochodów elektrycznych może mieć różne parametry, przez co odmienna będzie także cena proponowana przez firmę oferującą sprzedaż takiego urządzenia. Poszczególne modele różnią się m.in. wyposażeniem, materiałami, kształtem czy zabezpieczeniami. Stacje tego typu nazywane są Wallboxami, ponieważ z reguły wymagają montażu na ścianie. Doskonale sprawdzają się jako złoty środek między bardzo dużymi stacjami ładowania, a znacznie wolniejszymi ładowarkami mobilnymi. Koszt takiego sprzętu wynosi średnio kilka tys. złotych.

Zasada działania

Domowa stacja ładowania pozwala na bezpieczne i szybkie uzupełnienie energii w akumulatorach pojazdu EV. Wystarczy jedynie podłączyć do niej samochód elektryczny, aby w ciągu kilku godzin był gotowy do dalszej drogi. Stacja ładowania najczęściej montowana jest w garażu, na słupku na terenie posesji lub w innym miejscu zapewniającym łatwy dostęp. Jej zastosowanie ma szczególne znaczenie w przypadku samochodów, które posiadają akumulatory o bardzo dużej pojemności.

Proces ładowania

Sam proces ładowania może być realizowany prądem przemiennym AC lub stałym DC. Czas uzupełniania energii w pierwszym przypadku zależy od źródła prądu, a także podzespołów pojazdu. O maksymalnej mocy ładowania decyduje przetwornica auta, która przekształca prąd przemienny w stały i dostarcza go baterii. Prąd przemienny da się pobierać przez stację bezpośrednio z gniazdka 230 V. W przypadku prądu stałego akumulator ładowany jest z wyższą mocą i bez udziału przetwornicy. Cały proces przebiega dzięki temu szybciej.