Serwer w chmurze: co to jest i jak działa

Serwer Chmura to usługa oparta na chmurze, która pozwala na korzystanie z zasobów dostawcy usług. Wysokowydajny sprzęt fizyczny znajdujący się w centrum danych jest „wirtualizowany”, a użytkownik otrzymuje pulę zasobów potrzebnych do realizacji swoich zadań.

Użytkownik ma możliwość wyboru i zmiany wszystkich parametrów serwera – liczby procesorów, pojemności pamięci RAM, pojemności dysków, typu dysków, kart graficznych itp. Zmiana parametrów odbywa się w panelu sterowania i nie wymaga zatrzymywania serwera, ponieważ zasoby przydzielane są z dostępnej puli. Możliwość podziału pojemności sprzętowej pozwala na wykorzystanie tylko takiej pojemności, jaka jest potrzebna użytkownikowi. Tym samym zmniejszając koszty jego eksploatacji.

Chmura, w przeciwieństwie do własnego lub wynajętego serwera udostępnionego przez stronę trzecią, pozwala użytkownikowi na interakcję tylko z częścią wirtualną. Użytkownik może również nie wiedzieć, gdzie fizycznie znajduje się sprzęt dostawcy lub w jaki sposób wykonywane są zadania obliczeniowe.

Chmura a VPS/VDS – jaka jest różnica?

Panuje stereotyp, że chmura, VPS i VDS to jedna i ta sama usługa. Po prostu ma inną nazwę. Tak nie jest. Ważne jest, aby zrozumieć, co to jest serwer chmura i jak różni się od VPS/VDS.

VDS (Virtual Dedicated Server) i VPS (Virtual Private Server) to to samo: wirtualne środowisko z dedykowanym czasem procesora, przestrzenią dyskową i pamięcią RAM. Jest to rodzaj emulatora fizycznego komputera z możliwością zainstalowania na nim systemu operacyjnego i różnego oprogramowania. Jednak cała moc obliczeniowa i pamięć RAM są równo rozdzielone pomiędzy wszystkich użytkowników VPS/VDS. Czyli użytkownik dostaje znany mu serwer o sztywno ustalonych parametrach, ale wirtualny. https://vmgen.pl