Psi okulista – potrzeba czy fanaberia?

Zwierzęta tak samo jak ludzie mogą mieć problemy z narządem wzroku. Nie zawsze lekarz internista w przychodni weterynaryjnej będzie w stanie pomóc czworonożnemu pupilowi. W związku z tym na szczegółowe badanie okulistyczne warto wybrać się ze zwierzakiem do specjalisty.

Gdzie znaleźć psiego okulistę?

W większości dużych klinik weterynaryjnych są zatrudnieni okuliści, którzy w określone dni i godziny pełnią dyżury. Najlepiej znaleźć specjalistę i zadzwonić do przychodni, w której przyjmuje, aby umówić pupila na wizytę. Okulista dla psa Warszawa nie może się reklamować, dlatego należy samodzielnie szukać lekarzy o danej specjalizacji w internecie. Kliniki na swoich stronach internetowych zwykle przedstawiają ekipę i opisują, kto zajmuje się konkretną dziedziną weterynarii w danym zespole.

Na czym polega badanie okulistyczne psa?

Pełne badanie okulistyczne zwierzęcia obejmuje:

  • pomiar ciśnienia wewnątrzgałkowego,
  • pomiar produkcji łez,
  • wybarwienie rogówki fluoresceiną,
  • szczegółowe badanie oczu lampą szczelinową.

Do badań dodatkowych w okulistyce należy USG gałki ocznej.

Z jakimi problemami trzeba udać się do psiego okulisty?

Jeśli zwierzę ma opuchnięte, mocno zaczerwienione, silnie łzawiące oczy, to z pewnością taki stan wymaga konsultacji. Oprócz tego, gdy właściciel zauważy, że w oku psa może znajdować się ciało obce lub została uszkodzona rogówka, również musi udać się do specjalisty. Warto też zwrócić uwagę na zmianę zabarwienia oczu i wypukłość gałek ocznych. Okulista dla psa Warszawa z pewnością przeprowadzi odpowiednie badanie i zapisze konieczne leki. Czasami może też być potrzebna interwencja chirurgiczna.