Psi okulista – potrzeba czy fanaberia?
Zwierzęta tak samo jak ludzie mogą mieć problemy z narządem wzroku. Nie zawsze lekarz internista w przychodni weterynaryjnej będzie w stanie pomóc czworonożnemu pupilowi. W związku z tym na szczegółowe badanie okulistyczne warto wybrać się ze zwierzakiem do specjalisty.
Spis treści
Gdzie znaleźć psiego okulistę?
W większości dużych klinik weterynaryjnych są zatrudnieni okuliści, którzy w określone dni i godziny pełnią dyżury. Najlepiej znaleźć specjalistę i zadzwonić do przychodni, w której przyjmuje, aby umówić pupila na wizytę. Okulista dla psa Warszawa nie może się reklamować, dlatego należy samodzielnie szukać lekarzy o danej specjalizacji w internecie. Kliniki na swoich stronach internetowych zwykle przedstawiają ekipę i opisują, kto zajmuje się konkretną dziedziną weterynarii w danym zespole.
Na czym polega badanie okulistyczne psa?
Pełne badanie okulistyczne zwierzęcia obejmuje:
- pomiar ciśnienia wewnątrzgałkowego,
- pomiar produkcji łez,
- wybarwienie rogówki fluoresceiną,
- szczegółowe badanie oczu lampą szczelinową.
Do badań dodatkowych w okulistyce należy USG gałki ocznej.
Z jakimi problemami trzeba udać się do psiego okulisty?
Jeśli zwierzę ma opuchnięte, mocno zaczerwienione, silnie łzawiące oczy, to z pewnością taki stan wymaga konsultacji. Oprócz tego, gdy właściciel zauważy, że w oku psa może znajdować się ciało obce lub została uszkodzona rogówka, również musi udać się do specjalisty. Warto też zwrócić uwagę na zmianę zabarwienia oczu i wypukłość gałek ocznych. Okulista dla psa Warszawa z pewnością przeprowadzi odpowiednie badanie i zapisze konieczne leki. Czasami może też być potrzebna interwencja chirurgiczna.