Opony rolnicze

Maszyny rolnicze muszą posiadać odpowiednie opony do jazdy w trudnym terenie, jeżeli chcemy korzystać z nich bez przeszkód. Wystarczy spojrzeć jakiego rodzaju ogumienie montowane jest chociażby w ciągnikach, kombajnach i tego typu sprzętach, by zrozumieć z jak ciężkim terenem urządzenia te mają do czynienia w swojej codziennej pracy. Stąd też opony rolnicze wyglądają właśnie tak, ponieważ muszą wgryźć się w ziemię, która niejednokrotnie jest bardzo grząska i miękka. Na normalnych oponach typu drogowego pojazdy rolnicze nie byłyby w stanie przejechać nawet kilkuset metrów, ponieważ od razu zakopałyby się w grząskiej glebie.

Stąd też wielu rolników ma problem przy cięższych pracach polowych, gdy opony ich traktorów są już mocno zużyte. O ile normalna jazda nie sprawia jeszcze problemów, to w momencie gdy potrzebna jest bardzo mocna trakcja, na przykład gdy orzemy pole albo wykonujemy inne równie trudne prace, dobra przyczepność jest absolutnie niezbędna. Czasami nawet ratowanie się tak zwaną blokadą, czyli możliwością zablokowania mechanizmu różnicowego, nie przynosi dobrych efektów gdy opony nie są takie jak powinny.

Z zasady dostępne są dwa rodzaje opon – diagonalne oraz radialne. Te pierwsze polecane są zwłaszcza wtedy, gdy potrzebny jest większy nacisk pionowy i powierzchnia styku gumy z podłożem. Jednak tego typu opony rolnicze mają też wady, takie jak choćby słabsze boki. Jeżeli w ziemi zdarzy się kamień, może dojść do przebicia takiego ogumienia. Stąd opony radialne są jednak najchętniej wybierane przez rolników w Polsce i na całym świecie, ponieważ są łatwiejsze w utrzymaniu, z uwagi na brak przebić.