Jak rozpoznać u siebie depresję?

Jedną z najtrudniejszych rzeczy w depresji jest to, że często nie jest ona oczywista dla innych, zwłaszcza gdy osobą dotkniętą nią jest mężczyzna. Większość ludzi zna stereotypowy obraz kobiety cierpiącej na depresję: jest płaczliwa i wycofana, ciągle rozpamiętuje swoje problemy i porażki. Mężczyźni mają tendencję do doświadczania depresji w inny sposób. W rzeczywistości, mężczyźni, którzy wykazują oznaki depresji, mogą nawet nie rozpoznać jej jako takiej – mogą po prostu czuć się rozdrażnieni lub zdenerwowani.

Wielu mężczyzn nie wydaje się być w ogóle przygnębionych. Mogą sobie dobrze radzić zawodowo lub finansowo, mieć dobre relacje z rodziną i przyjaciółmi. Mimo to czują się pusto w środku i po prostu wykonują codzienne czynności. Nie interesują się rzeczami, które wcześniej sprawiały im przyjemność; tracą apetyt na jedzenie i seks; przestają dbać o swój wygląd; ich wzorce snu rozpadają się; ich umysły stają się zapchane ciemnymi myślami; ich styl życia to utrata motywacji do robienia czegokolwiek, co wymaga wysiłku.

Ważne jest, aby być świadomym tych objawów, aby można było uzyskać pomoc, zanim depresja osiągnie punkt kryzysowy. Jest to również ważne, ponieważ jeśli objawy zostaną przeoczone lub źle zdiagnozowane, możesz skończyć w obliczu zupełnie innych problemów, takich jak nadużywanie substancji, problemy w związku czy zwolnienie z pracy. Więcej artykułów na temat psychologii znajdziesz na stronie https://catchlife.pl/ .