Czy trzeba dużo czytać, żeby dobrze pisać teksty?

Chociaż prawdą jest, że dużo czytania to dobra rzecz – poszerza słownictwo, uczy jak konstruować zdania (a nawet całe akapity) i pozwala czerpać z różnych stylów, aby stworzyć coś całkowicie własnego – nie musisz od razu być ekspertem od wszystkiego. 

Pierwszą rzeczą do zapamiętania jest to, że pisanie różni się od czytania. Kiedy czytasz, oddajesz się w ręce autora, pozwalając mu wykonać całą pracę w wymyślaniu fabuły, tworzeniu ciekawych postaci i tak dalej. Kiedy piszesz, przejmujesz kontrolę nad pomysłem i czynisz go swoim własnym poprzez ubranie go w słowa. Chociaż czytanie może pomóc w tym procesie, atakowanie czystej strony piórem nie wymaga żadnej rozległej wiedzy o literaturze, historii czy nauce.

Kolejnym krokiem jest pamiętanie, że w pisaniu nie chodzi tylko o to, co chcesz powiedzieć, ale także o to, jak to powiesz. Możesz zdecydować się nie mówić nic. A może chcesz skomponować sonet dla swojego ukochanego używając pentametru jambicznego – to też jest w porządku! Chodzi o to, aby znaleźć to, co działa dla Ciebie i iść stamtąd; to, co się liczy to rzeczy, które sprawiają, że kawałek jest twój. Więc eksperymentuj z różnymi stylami: napisz scenariusz sztuki lub poemat epicki lub cokolwiek innego. Więcej podobnych artykułów znajdziesz na stronie https://clevermedia.pl/ .